Student innovation on show at Endeavour Exhibition 2019

ALEX team demonstrating exoskeleton to Dean Mark Cassidy
The ALEX team demonstrating their exoskeleton project to MSE Dean Mark Cassidy

The talent and ingenuity of Melbourne School of Engineering's final year masters students was on full display on Thursday 24 October at the School's annual Endeavour Exhibition.

From exoskeletons to racing cars to improved security for in-home Internet of Things (IoT), this year's exhibition gave attendees a small taste of some of the future technologies and inventions that could have major impacts on society.

As well as being an opportunity for students to present their capstone projects, exhibitors competed for a number of prizes on the day, with sponsors Airwallex, Boeing, the Wade Institute, IEEE, IMarEst, Qinetiq and the University's own Research, Innovation and Commercialisation team providing a number of prizes recognising the students' successes.

Airwallex CEO Jack Zhang speaking at awards night
Airwallex CEO Jack Zhang speaking at the Endeavour Awards 

Congratulations to the following recipients of this year's Endeavour awards:

AwardStudentsProject
Best Project in Biomedical Engineering

Jingyang Liu, Kuan-Ying Lu

Novel Glaucoma Drainage Device

Merit Award for Biomedical Engineering

Shunling Chen, Peiqi Yang

3D Extrusion-Based Bioprinting: Overview and In-Depth Analysis of Correlations Between Critical Properties
 

Bhargav Ganti, Naoya Tashiro

Dual Tasking and Postural Control Using CAREN System
Best Project in Computing and Information Systems Lachlan Black, Yifan Fan, Austin Lancaster, Yicong Li, Yefta Sutanto, Chuang Wang, Yuncheng Wang, Ziwei Xu, Runze (Francis) Zhang, Linyuan Zhao National Disability Insurance Scheme (NDIS) Financial Planner

Merit Award for Computing and Information Systems

Anjana Reddy Basani, Ivan Ken Weng Chee, Dongming Li, Jingjiahui Lu, Ruifeng Luo, Jiapeng Tong, Kaixin Xu, Junhan Yang, Jiaming Zhang, He Zhu CoachingMate Analytics
Best Project in Electrical and Electronic Engineering Elena Neocleous, Tristan Robinson, Maxwell Varley Vision-Based Navigation at Low Bit-Rates
Merit Award for Electrical and Electronic Engineering Xingyu Duan, Changrong Liu, Xu Zhang Signal Processing and Control for Gravitational Wave Detection and Estimation
  Ngoc Dinh Phuc, Guoxin Sun, Yijie Tao Development of Fully Autonomous Drones for Disaster Management
  Seth Siriya, Tony Srour, Khoa Tran Optimal Path-Planning and Following for Autonomous Race Cars
  Yuheng Liu, Jiaxiao Qin, Tianyu Zhang Intelligent Chess-Board
Best Project in Infrastructure Engineering

Michael Jiang, Michelle Lim Sze Min

The Use Of Fibre Optic (FO) Sensors to Monitor Pipeline Response During Pipe-Jacking

Merit Award for Infrastructure Engineering

Ella Guthrie, Isabella Oliver, Uvini Mariya Peris, Fujia Yang Appropriate Technologies for Dehumidifying, Cooling and Ventilating

Best Project in Mechanical Engineering

Brandon Afiat, Jarrad Haywood MUR Aerodynamics

Merit Award for Mechanical Engineering

Lizhen Chen, Mingxiao Li, Sangeetha Sivalingam, Hua-Chun Tseng Characterizing Security Attacks in Internet of Things (IoT)
  George Juliff, Seraphin Ratnam, Mandy Tam, Zhiyang Yin Asahi Beverages - Fill Volume Analysis
 

Utsav Bhat, Fred Keck, Tom Stegink

Dyson Cascade Wind Tunnel
 

Dakshinee Kodi, Jessica White, Jack Young

Low-Tech Passive Energy Concepts - Scaling Up the Wind-Belt

Best Project in Mechatronics Engineering

Jiawei Liao, Harfiyanto Dharma Santoso, Albert Hann Tien A Virtual Reality (VR) Based Brain-Computer Interface Development

Merit Award for Mechatronics Engineering

Arjun, William Campbell, Robert Gadsby

Advanced Lower-Extremity Exoskeleton (ALEX) Embedded Systems
  Karina Fransiska Lee, Pim Quach-Thanissorn, Chris Daniel Samulde Using Electroadhesion for Pick and Place Applications in Aerospace Manufacturing

People's Choice Award

Joshua Liau, Adeline Ting, Gilbert Wijaya Advanced Lower-Extremity Exoskeleton (ALEX) Coordination
People's Choice Merit Award Yaameen Al-Muttaqi, Thomas Garsia, Andrea Gonsalves Smart Support Cane (SSC)
IEEE Award for Technical Innovation and Engineering Achievement Alistair Chandler, Nathan D'Souza, Jeffrey Zhu

Flying Scarecrow

IMarEST Endeavour Award

Stephen Yoannidis

Development of a Spark-Ignited (SI) Hydrogen-Fuelled Reciprocating Engine

QinetiQ Endeavour Award

Demuni Vinuri Dewanga De Silva, Can Ertan, Ethan Samuel Grooby, Matthew James Woolley Neurovis: Addressing Nerve Damage in Urological Surgeries

Endeavour Research, Innovation and Commercialisation Prize

Demuni Vinuri Dewanga De Silva, Can Ertan, Ethan Samuel Grooby, Matthew James Woolley

Neurovis: Addressing Nerve Damage in Urological Surgeries

Wade Institute Entrepreneurship Award

Demuni Vinuri Dewanga De Silva, Can Ertan, Ethan Samuel Grooby, Matthew James Woolley

Neurovis: Addressing Nerve Damage in Urological Surgeries
 

David Bryan, Gemma Donker, Zulhusni Idris, Anna Magennis

Anaesthetic Monitoring Device
Endeavour Boeing Prize

Jack Cockinis, Gabriella Lynch, Connor Moodie

Quadroter Piggyback
Endeavour Boeing Merit Prize

Stephen Yoannidis

Development of a Spark-Ignited (SI) Hydrogen-Fuelled Reciprocating Engine

Airwallex Customer-Centric Technology Award

Dakshinee Kodi, Jessica White, Jack Young

Low-Tech Passive Energy Concepts - Scaling Up the Wind-Belt
Airwallex Enhancing the Australian Economy Through Innovation Award

Lizhen Chen, Mingxiao Li, Sangeetha Sivalingam, Hua-Chun Tseng

Characterizing Security Attacks in Internet of Things (IoT)
Airwallex Enhancing Social Impact Through Innovation Award

Stephen Yoannidis

Development of a Spark-Ignited (SI) Hydrogen-Fuelled Reciprocating Engine